Váleční veterání

Morální povinnost MO, potažmo celého státu je uchovat válečným veteránům kvalitu života na odpovídající úrovni s tím, že jim bude poskytnuta náležitá péče především v oblasti zdravotní a sociální.

Někteří se aktivně zapojují do společenského života, důležitá jsou také vzájemná setkání při různých příležitostech, vzpomínkové či pietní akty.

Ministr obrany rozhodl vyhledávat sociálně potřebné válečné veterány a být s nimi trvale v kontaktu.

Válečné veterány rozdělujeme do tří základních skupin:

  • druhoválečné veterány;

  • novodobé válečné veterány;

  • válečné veterány - účastníky odboje a odporu proti komunismu.

Jako druhé dělení používáme rozdělení válečných veteránů na ty:

  • v aktivní službě;

  • mimo aktivní službu;

  • vojenské důchodce.

Kdo je válečným veteránem definuje zákon č. 170/2002 Sb., o válečných veteránech, ve znění pozdějších předpisů.

Válečného veterána - účastníka odboje a odporu proti komunismu definuje zákon č. 262/2011 Sb., o účastnících odboje proti komunismu, ve znění pozdějších předpisů.

Každá tato skupina má jak jiné požadavky na péči, tak i jiné možnosti čerpání benefitů. Základní přehled o možnosti čerpání benefitů najdete na tomto odkaze veterani.army.cz/prehled-vyhod.

Pro válečné veterány je zřízena bezplatná informační linka 800 111 603, kam je možné se obracet s dotazy.

Více informací, včetně nejrůznějších návodů, vzorů formulářů či kontaktů lze získat na webových stránkách Odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany www.veterani.army.cz.

Ministerstvem obrany byl s účinností od 1.srpna 2007 zřízen institut terénního pracovníka, jenž má sloužit ke zkvalitnění péče o nositele osvědčení podle zákona č.255/1946 Sb., o příslušnících československé armády v zahraničí a o některých jiných účastnících národního boje za osvobození (druhováleční veteráni). Péči spojenou s návštěvami druhoválečných veteránů prostřednictvím terénních pracovníků převzala od 1.1.2010 Československá obec legionářská.

Kontakt na terénní pracovníky v Libereckém kraji:

Ing. Jaroslav ČECH (OK)

 734315625

 cechjaroslav@seznam.cz

Důležitou fuknci při práci s válečnými veterány plní komunitní centra pro válečné veterány, která byla zřízena s cílem plnění funkcí vztahu k válečným veteránům, jejich rodinným příslušníkům, školní mládeži a široké veřejnosti. Komunitní centra fungují v Praze, Olomouci a Brně.

Odkazy:

Oddělení péče o válečné veterány                                Benefity                             Československá obec legionářská