V kůži vojáka absolvovalo „12 statečných“

1.jpg
  • 8.11.2022
  • kapitán Lukáš Rác

V pátek 4. 11. 2022 nastoupilo ke Krajskému vojenskému velitelství Liberec 12 pedagogů z libereckého kraje, kteří využili možnost a přihlásili se na akci „V kůži vojáka.“ V rámci Přípravy občanů k obraně státu (POKOS) připravilo KVV Liberec akci, která byla určena pro učitele, kteří tímto školením již prošli.

Příchod účastníků byl určen na devátou hodinu. Po vzájemném přivítání následovalo povinné poučení o bezpečnostních opatřeních, vystrojení a odjezd na střelnici v Hrádku nad Nisou. Většina učitelů si tak poprvé zažila jaké to je střílet z pistole. Paní učitelka Veronika Houdová střelby zhodnotila slovy: „Pociťovala jsem nervozitu ze zbraně, myslela jsem, že to dám, že na tom nic není, ale když jsem měla pistoli v rukách, roztřásla se mi nejen kolena, ale i ty ruce. Představa toho nebezpečí, které ta věc představuje, nebo by mohla představovat, nedovolila hlavě, aby poroučela tělu“.

Bylo po střelbách se všichni přesunuli na vozidle Tatra T-815 na posádkové cvičiště na Tisé. Po příjezdu na ,,cvičák“ následovalo rychlé přebalení materiálu a přesun do prostorů určených pro přípravu přežití vojáka v tísni. „Budování přístřešků nebo rozdělání ohně bylo při nepřetržitém dešti téměř nadlidským úkonem. Jsem rád, že se vše podařilo. S pomocí instruktorů jsme si byli schopni vše připravit takovým způsobem, že jsme těch pár hodin odpočinku prospali v relativně suchém prostředí“, popsal situaci na místě jeden z učitelů.

Po několika hodinách spánku, byli účastníci probuzeni do stále trvajícího deště. Ve velmi krátkém čase si museli zabalit všechny své věci a přesunout se zpět na základnu. Zde obdrželi další úkol - projít trasu s kontrolními body. Při dosažení konkrétního místa museli podat hlášení. Pod rouškou noci tak provedli přesun neznámým terénem podle mapy na vzdálenost 8 km. Při přesunu museli také řešit, v rámci rozehry, nenadálou situaci, a to zranění jednoho člena družstva. „Přenos raněného na velkou vzdálenost prověřil všechny také ve schopnosti práce v týmu. Ačkoli se cvičící viděli poprvé, byli schopni si rozdělit úlohy, střídání nebo kontrolu okolí ve velmi rychlém čase“, vyhodnotil činnost všech kapitán Rác.

Dalším připraveným stanovištěm byla zkouška ochranných masek na těsnost. K tomu byla využita přenosná zkušební komora PZK-M-10. Za použití CS tělísek, které obsahují slzotvorné látky, si všichni cvičící vyzkoušeli, zda si umí upravit masku tak, aby byli schopni projít „kontaminovaným prostorem“. „Někteří měli z tohoto druhu výcviku poněkud strach, který jsme však dobrou přípravou a vysvětlením odbourali a při zkoušce ochranné masky na těsnost nejenže překonali prvotní obavy, ale nakonec i všichni uspěli“, posoudil instruktor rotný Dvořák.

Posledním připraveným úkolem pro učitelé byla pravidla poskytování první pomoci. „Nikdo z nás neví, kdy se mu bude tato znalost hodit, a proto jsem velmi rád, že je to součástí připravené akce“ podotkl učitel, který má za sebou již několik školení v oblasti první pomoci.

Po závěrečném úkoly byli účastnici nutno podotknout promoklí, zmrzlí a s deficitem spánku přepraveni zpět na Krajské vojenské velitelství Liberec. Zde po provedeném hodnocení, odevzdali zapůjčený materiál.

Vyjádření pedagogů hovoří za vše:

Veronika Houdová: „Akce naprosto předčila má očekávání. Těch 24 hodin, ačkoli to je relativně krátká doba,  mi přinesla do hlavy nové myšlenky a patrně mě donutí přehodnotit některé mé postoje k věcem, lidem, vztahům mezi lidmi, přírodě a hodně k sobě samé. Samozřejmě jsem se naučila něčemu novému a za to jsem ráda.“

Lukáš Provazník: „Smysl vidím hlavně v tom, že člověka to donutí vystoupit ze své komfortní zóny, zamyslet se nad sebou, přehodnotit a urovnat si priority. A pak samozřejmě v prezentaci armády, kdy jsem mezi armádou a školstvím našel spoustu paralel.“

Vojtěch Legner: „Moc děkujeme za organizaci. Myslím, že pro každého měla akce velký přínos.  Absolvoval jsem už 3 takové kurzy, ale tento byl jednoznačně nejlepší!

Krajské vojenské velitelství Liberec bude pokračovat v Přípravě občanů k obraně státu i nadále a to zejména v rámci Projektových dnů na školách, ve školení pedagogů a také při branně vědomostních závodech na základních a středních školách v kraji.

Fotogalerie